نذر درخت

طرح نذر درخت جهت کاشت نهال در مناطق محروم کشور و وقف عواید حاصل از آن برای توسعه روستا راه اندازی شده است. در طرح نذر درخت واقف می تواند در یکی از مناطق محروم کشور درختان مثمر  و یا غیرمثمری را از گونه های بومی همان منطقه به زمین هدیه کند، تا علاوه بر ایجاد فضای سبز در مناطق محروم ، به توسعه روستا نیز کمک نماید

معرفی طرح

طرح نذر درخت جهت کاشت نهال در مناطق محروم کشور به نام شما و یا نام موردنظر شما راه اندازی شده است. در این طرح شما می توانید در یکی از مناطق محروم کشور درختان مثمر  و یا غیرمثمری را از گونه های بومی همان منطقه به زمین هدیه کنید، تا هم به ایجاد فضای سبز در این منطقه ی خشک و کم باران کمک کرده و هم با این کار برای چندین نفر از افراد بومی منطقه، به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد اشتغال کنید. این طرح علاوه بر توسعه ی فضای سبز در نواحی کم برخوردار، به اقتصاد این مناطق نیز کمک کرده و مهم تر از همه فرهنگ درختکاری و حفظ طبیعت را ترویج می دهد.

عمده درختان موردنظر ما در این طرح درختان مثمر هستند تا بعد از چند سال بتوانند هزینه های نگهداری را به حداقل رسانده و همچنین تولید میوه آن علاوه بر ایجاد اشتغال، درآمد پایداری برای روستای محل کاشت درخت فراهم نماید.

کارشناسان این طرح با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه درختانی را انتخاب می کنند که بتوانند بیشترین بهره وری و تولید میوه را داشته باشند. پس از ثمردهی درختان، درآمد حاصل از آن ها اولا صرف هزینه های نگهداری شده و مابقی صرف امور عام المنفعه در همان منطقه خواهد شد.

چرا درخت غرس می شود ؟

 • درخت دی اکسید کربن هوا را جذب می کند
 • درخت از فرسایش خاک و به وجود آمدن سیلاب جلوگیری می کند
 • درخت با تولید اکسیژن به تلطیف هوا کمک می کند
 • درخت با جذب باران و رطوبت، به تغذیه سفره های آب زیرزمینی کمک می کند

چرا در روستاهای مناطق محروم درخت می کاریم ؟

 • ایجاد فضای سبز در مناطق خشک و بیابانی کشور
 • ایجاد محیطی مفرح در شرایط آب و هوایی گرم و خشک
 • ایجاد اشتغال در مناطق کم برخوردار
 • فرهنگ سازی جهت اجرای پروژه های کارآفرینی در مناطق محروم
 • دسترسی سریع و آسان به بازار میوه در روستاهای دور از شهر
 • مشارکت خیرین و حافظان طبیعت در مناطق محروم

شیوه اجرا

_

♦ سفارش دهنده نوع نهال (مثمر یا غیر مثمر) را جهت کاشت انتخاب می نماید

♦ بعد از انجام سفارش کاشت نهال در سریع ترین زمان مناسب که بهترین شرایط برای کاشت فراهم باشد انجام خواهد شد.

♦ در صورت مساعد نبودن شرایط جوی و یا وجود شرایط ویژه که انجام این کار را ناممکن سازد، کاشت درختان تا زمان عادی شدن شرایط به تعویق خواهد افتاد.

♦ پس از غرس نهال برای آن شناسنامه ای تهیه و پلاکی به نام اعلام شده تهیه و در کنار درخت نصب می گردد

♦ تنها مالکیت معنوی درخت های کاشته شده متعلق به سفارش دهنده است و مالکیت مادی آن به دهیاری روستای محل کاشت واگذار می گردد.

♦ در صورت از بین رفتن نهال به هر دلیل تا دو سال پس از تاریخ کاشت، بصورت رایگان نهال جایگزین به جای آن کاشته خواهد شد.

♦ نگهداری درخت و رسیدگی به آن ( شامل آبیاری ، کوددهی ، هرس و…) بر عهده دهیاری روستای محل کاشت آن است

♦ هر شش ماه یکبار گزارش تصویری از وضعیت درخت تهیه و برای مالک معنوی آن ارسال می گردد.

_

هزینه های کاشت و نگهداری درخت 

بصورت کلی سر فصل هزینه های این طرح به شرح زیر می باشد:

الف – هزینه های کاشت :

 • خرید نهال
 • حفر چاله و سبک سازی خاک
 • تامین کود
 • خرید لوله و اتصالات آبیاری قطره ای
 • حصارکشی
 • تهیه پلاک

ب – هزینه های نگهداری :

 • آبیاری مداوم با توجه به گونه و فصل
 • کوددهی با توجه به نیاز نهال
 • وجین و هرس سالیانه
 • آفت زدایی درصورت نیاز
 • کاشت جایگزین در صورت نیاز

با توجه به محاسبات انجام شده خیرینی که تمایل به کاشت درخت در این طرح را دارند می بایست مبلغ 200 هزار تومان بابت هزینه های کاشت و نگهداری درخت مثمر و یا مبلغ 180 هزارتومان بابت کاشت درخت سایه دار غیر مثمر در سال اول پرداخت نمایند. و در سالهای بعد نیز (تا 4 سال) حداقل سالیانه 70 هزار تومان بابت هزینه های نگهداری درخت پرداخت نمایند . 

موقعیت کاشت

اولین رویشگاهی که برای کاشت درختان این طرح در نظر گرفته شده است بوستان شهرک مطهر واقع در بخش مرکزی شهرستان بشاگرد استان هرمزگان می باشد . این شهرک با توجه به موقعیت قرارگیری ویژه ای که دارد بعنوان روستای مرکزی برای 13 روستای اطراف شناخته می شود در طرح توسعه ای این شهرک زمینی بالغ بر 13000 متر مربع برای احداث بوستان روستایی در نظر گرفته شده است. این بوستان علاوه بر آنکه منبع درآمد پایداری برای امور عام المنفعه روستا فراهم خواهد کرد بعنوان یک تفرجگاه برای اهالی روستا و نیز مراجعین به روستا قابل استفاده خواهد بود . در کنار این بوستان فضایی نیز به عنوان پارک کودک درنظر گرفته شده است که کار تجهیز آن با حمایت خیرین در حال انجام می باشد.

با توجه به مساحت 13196 متری این زمین در نظر است در فاز اول حدود 450 اصله درخت خرما بعنوان درختان مثمر بوستان و نیز 50 درخت بتشک و گل ابریشم بعنوان درختان غیر مثمر دارای سایه در این بوستان غرس شود

براساس تفاهم نامه منعقد شده با شورای اسلامی و دهیاری این روستا پیگیری امور نگهداری این بوستان برعهده  دهیاری روستا می باشد و پس از ثمردهی درختان این بوستان درآمد حاصل از فروش محصولات آن برای هزینه امور عام المنفعه روستا (مانند تصفیه آب شرب ، نگهداری مسجد و مدارس روستا ، برگزاری مراسم دینی ،فرهنگی و ورزشی و…) هزینه خواهد شد .

تصویر زمین قبل از شروع طرح

_

سئوالات متداول

- کاشت درختان هدیه شده چند روزه انجام می شود؟

بعد از انجام سفارش کاشت نهال در سریع ترین زمان مناسب که بهترین شرایط برای کاشت فراهم باشد  انجام خواهد شد. این فرآیند ممکن است بین 7 تا 21 روز زمان نیاز داشته باشد

- درختان کجا کاشته می شوند؟

در طرح نذر درخت به نوبت روستاهایی برای کاشت درخت انتخاب و کار کاشت در آنها انجام خواهد شد . بوستان روستای مطهر شهرستان بشاگرد اولین سایتی خواهد بود که کار کاشت در آن انجام خواهد شد

- طرح نذر درخت توسط چه سازمانی انجام می شود؟

این طرح یکی از طرح های حمایتی بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی است که توسط گروه جهادی وابسته به بنیاد به انجام خواهد رسید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بنیاد سایت knti.ir را ملاحظه فرمایید.

- اگر درخت خشک شود چه اقدامی صورت می گیرد ؟

تا دو سال اول که حساسیت کاشت و نگهداری بیشتر است و امکان تلفات وجود دارد، در صورت خشک شدن درخت مجریان طرح نذر درخت کاشت جایگزین را انجام خواهند داد.

- پلاک نام چیست ؟

فردی که درختی را برای کاشت نذر کرده است در صورت تمایل می تواند نامی را برای ثبت در کنار درخت اعلام نماید و این درخت به نام و یاد آن فرد کاشته خواهد شد . کاشت درخت به نام هر یک از بستگان مرحوم شده و یا به نام فرزند نذر کننده و یا به یاد و نام یک شهید و… می تواند انجام گردد درخت دارای یک پلاک عددی و یک پلاک نام است که متناسب با اندازه درخت درکنار آن و یا بر روی آن نصب می گردد.در دو سال اول که هنوز درخت ارتفاع لازم را پیدا نکرده است پلاک موقت بر روی آن نصب می گردد و پس از آن پلاک اصلی در کنار آن نصب خواهد شد

- تا چه مدت از درخت نگهداری میشود؟

نگهداری درخت انشاء الله همیشگی خواهد بود و براساس تفاهم نامه با شورا و دهیاری روستای محل کاشت ، کار نگهداری از این درختان به عنوان یک وظیفه سازمانی برعهده دهیاری آن روستا خواهد بود .

- نذرکننده درخت چگونه می تواند از احوال درخت خود مطلع گردد ؟

کاشت درختان براساس نقشه از پیش طراحی شده انجام خواهد شد و در نقشه هایی که از سایت پلان محل کاشت تهیه می گردد محل دقیق کاشت درخت مشخص می گردد . این نقشه ها در سامانه بنیاد قراردارد و نذرکننده در صورت لزوم و توان می تواند با کمک این نقشه و بصورت حضوری و در هر زمان دلخواه درخت خود را مشاهده نماید .

علاوه بر این براساس تفاهم نامه انجام شده با دهیاری محل کاشت درخت ، دهیار و یا نماینده وی موظف است هر شش ماه یکبار (تا پایان سال چهارم) گزارش تصویری از درخت تهیه و برای نذر کننده ارسال نماید.

برای بعد از سال چهارم نیز در صورت تمایل واقف درخت و اعلام مراتب ، تصویر از درخت تهیه و برای وی ارسال می گردد.

- مالک درخت کاشته شده چه کسی می باشد ؟

مالکیت معنوی درخت کاشته شده متعلق به نذر کننده درخت است . اما این درختان وقف عام خواهند شد و مالکیت مادی این درخت متعلق به اهالی روستای محل کاشت درخت می باشدکه به نیابت از اهالی آن روستا و براساس تفاهم نامه منعقد شده مدیریت این درختان وقف شده و مسئولیت نگهداری و فروش محصولات آن برعهده دهیاری آن روستا خواهد بود.

- درآمد حاصل از فروش درختان مثمر چگونه هزینه خواهد شد ؟

بعد از حصول درآمد ناشی از فروش محصول درختان وقف شده پس از کسر هزینه های نگهداری آنها ، باقیمانده درآمد صرف امور عام المنفعه عمومی در روستا مانند نگهداری سامانه تصفیه آب ، نگهداری مسجد و مدارس روستا ، برگزاری مراسم دینی ،فرهنگی و ورزشی و یا فعالیتهای مشابه خواهد شد