توسعه روستایی

  از آن جا که یکی از اهداف ترسیم شده برای این بنیاد فعالیت در حوزه توسعه روستایی کشور می باشد و با عنایت به این که دسترسی به داده ها و اطلاعات روستایی مبنای شناخت و برنامه ریزی می باشد، تجمیع داده های موجود در حوزه روستایی و عرضه رایگان آن به عموم روستائیان و فعالان حوزه روستایی در دستور کار این بنیاد قرار گرفته است و در این راستا و با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت در روستاها و شهرها این داده ها در قالب سایت های اینترنتی به عموم علاقمندان عرضه گردیده است که در ادامه به اهم فعالیت های ذکر شده در این زمینه اشاره می شود.

Capture
www.roostanet.ir
_

شبکه اینترنتی روستانت

شبکه اینترنتی روستانت (www.roostanet.ir) اطلاعات جامعی از روستاهای کشور به شرح زیر در اختیار مراجعین خود قرار می دهد:

 • بانک اطلاعات سرشماری روستاهای سراسر کشور
 • اوقات شرعی کلیه روستاهای کشور
 • نقشه های هوایی و کاغذی روستاهای کشور
 • آب و هوای روستاهای کشور (ماهواره ای)
 • بانک مجلات مرتبط با حوزه روستایی کشور (بیش از 110 عنوان مجله با 3000 مجلد)
 • فهرست قیمت نهاده های دامی
 • معرفی خانه های قرآن روستایی، تعاونی های دهیاری ها، دفاتر آی سی تی روستایی
 • بانک مقالات روستایی
 • دانشنامه روستایی ایران
 • بانک راهنمای دهیاران
www.roostanews.ir
_

پایگاه خبری روستانیوز

پایگاه خبری تحلیلی روستانیوز (www.roostanews.ir) که در سال 1388 راه اندازی گردیده است به پوشش اخبار و رویدادهای روستایی سراسر کشور می پردازد.

این اخبار در حال حاضر منبع اصلی اخبار روستایی رسانه های مکتوب گردیده است. این پایگاه رتبه دوم پایگاه های خبری برتر در نمایشگاه مطبوعات سال 91 را از آن خود نموده است.
همچنین این پایگاه خبری از سال 94 با کسب مجوز پایگاه خبری تحت عنوان “پایگاه روستاخبر” از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال فعالیت می باشد.

Capture
www.roostabazar.ir
_

پایگاه روستا بازار

بازار مجازی روستاهای ایران «روستابازار» (www.roostabazar.ir) بستر مناسبی است جهت انتشار آگهی های محصولات روستایی.

لازم به ذکر است که درج آگهی در این سایت به صورت رایگان انجام می گیرد و روستاییان می توانند محصولات، کالاها و خدمات خود را از طریق آن معرفی نمایند. این پرتال با هدف ایجاد ارتباط مستقیم میان تولیدکنندگان روستایی و بازارهای مصرف راه اندازی گردیده است.

www.bashagard.ir
_

پایگاه خبری بشاگرد

در سال های گذشته یکی از پایگاه های اصلی فعالیت های توسعه روستایی این بنیاد شهرستان بشاگرد از توابع استان هرمزگان بوده است. این بنیاد همواره تلاش نموده است ضمن تلاش برای رفع مشکلات حاکم بر منطقه، تصویری درست از گذشته و حال این شهرستان و نیز پتانسیل های بالقوه موجود در آن ارائه نماید چرا که بعضا دیده شده است تصورات عموم افرادی که نام بشاگرد را شنیده اند به علت تصویرسازی های غلط و اغراق آمیز، تصوراتی اشتباه و به دور از واقعیت می باشد. شهرستان بشاگرد با مساحت تقریبی 8900 کیلومتر بر اساس سرشماری سال 90 دارای بیش از 40000 نفر جمعیت است که در 156 روستای دارای سکنه در این پهنه وسیع پراکنده شده اند. وضعیت اقلیمی و نیز کوهستانی بودن این منطقه یکی از دلایل مهم ایجاد محرومیت در این منطقه می باشد. اما در عین حال شناخت پتانسیل های بالقوه موجود در این منطقه مانند معادن و یا کشت گیاهان دارویی می تواند نقطه عطفی در تحولات زیرساختی در این منطقه باشد. در این راستا و جهت معرفی هرچه بهتر این منطقه سایت اطلاع رسانی شهرستان بشاگرد توسط این بنیاد راه اندازی گردیده است که عموم علاقمندان جهت آشنایی هرچه بیشتر با این منطقه می توانند از این سایت بازدید نمایند.

Capture
_

نشریه دهیاری ها

نشریه دهیاری ها که متعلق به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور می باشد، نشریه ای آموزشی – ترویجی است که با هدف آموزش دهیاران و کارکنان دهیاری های سراسر کشور منتشر می گردد. محتوای شماره های زیر از نشریه توسط این بنیاد تولید و در 16000 روستای کشور و در میان دهیاران روستاهای هدف به صورت رایگان توزیع گردیده است. فایل های مقالات مندرج در این نشریه از طریق سایت روستانت قابل مطالعه و دانلود است.

لوح فشرده کارا

یکی از فعالیت های این بنیاد تولید محتوای لوح فشرده کتابخانه الکترونیکی روستاهای ایران (کارا) می باشد. لوح فشرده کارا دانشنامه کاملی است از اطلاعات روستاهای کشور که به صورت کتابخانه الکترونیکی در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.این کتابخانه الکترونیکی حاوی اطلاعات زیر می باشد:

 •  معرفی کلیه روستاهای کشور (شامل معرفی جمعیت، وضعیت آموزشی، زیرساخت های روستا، اماکن مذهبی، عوارض طبیعی و…)
 •  متن کامل قوانین و مقررات مرتبط با حوزه روستایی کشور
 •  آیین نامه ها و دستورالعمل های مرتبط با دهیاری ها
 • اوقات شرعی کلیه دهستان های کشور (اوقات شرعی یکساله مرکز هر دهستان)
 • متن کامل سالنامه آماری هر استان و آمارهای کاربردی حوزه روستایی کل کشور
 • لیست تعاونی دهیاری ها، خانه های قرآن، دفاتر ICT و غذاهای محلی هر استان
_

تسهیلگری روستایی

قطعا تعریف یک فرآیند هدف دار جهت بهره گیری از مشارکت عموم اهالی یک روستا در روند رشد و توسعه می تواند زمینه توسعه پایدار و تعالی فردی و اجتماعی را در یک جامعه روستایی فراهم آورد. بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی نیز در این راستا تلاش نموده است زمینه های مشارکت عموم اهالی روستاهای منطقه هدف و به ویژه جوانان روستایی را فراهم آورد و عمده پروژه های انجام شده توسط این بنیاد با مشارکت مستقیم مردم به انجام رسیده است.
علاوه بر این تلاش شده است با ارائه خدمات تسهیل گری امکان ارائه هرچه بیشتر خدمات زیرساخت توسط نهادها و دستگاه های دولتی و عمومی فراهم گردد که ذیلا به برخی از این موارد اشاره می گردد:

 • پیگیری اداری تخصیص زمین و انجام مطالعات متناسب جهت راه اندازی شهرک مسکونی زراعی مطهر
 • ارائه خدمات تسهیل گری برق رسانی به شهرک مطهر بشاگرد
 • تسهیل گری و پیگیری نصب دکل دیجیتال صداوسیما و پوشش بخش غربی شهرستان بشاگرد
 •  خدمات تسهیل گری تشکیل تعاونی تولیدی در بخش غربی بشاگرد
 • فراهم سازی زمینه حضور خیرین و مسئولین دستگاه های اجرایی در مناطق محروم و به ویژه شهرستان محروم بشاگرد