حبیب

HABEEB.IR
_

طرح حبیب

یا حبیب من لا حبیب له

شهرستان بشاگرد از توابع استان هرمزگان، جز مناطق کم­برخوردار کشور است. با توجه به موقعیت جغرافیایی اين منطقه كه کوهستانی است، روستاهای آن از پراکندگی بالایی برخوردارند و دانش­ آموزان به علت فقدان دبیرستان دوره‌ اول و دوم در روستاهای خود و مساعد نبودن راه‌ های مواصلاتی، ناگزیرند در مدارس شبانه‌ روزی به ادامه تحصیل بپردازند.

تحصیل در مدارس شبانه‌ روزی و دوری از خانواده مشکلات زیادی را برای اين دانش ­آموزان ایجاد می‌نماید. نوجوانانی که علاقه­ مند به مطالعه و مهارت­ا فزایی هستند، بر اساس مقتضیات محل زندگی خود، می‌بایست در این مدارس تحصیل نمایند. دوری از خانواده و دلتنگی‌های حاصل از آن، شیوع سریع بیماری‌ های مسری بین دانش ­آموزان، برخی ناهنجاری‌ های فرهنگی و آموزشی گوشه‌ ای از مشکلاتی است که در این مدارس وجود دارد؛ اما در سال‌ های اخیر علاوه بر مشکلات مذکور علی­رغم تلاش وافر مسئولین محلی، کسری شدید اعتبارات آموزش‌ و پرورش شهرستان بشاگرد باعث کم شدن بودجه سرانه غذایی دانش­ آموزان مدارس شبانه‌ روزی شده است. طبعاً این امر باعث بروز اثرات منفی بر تغذیه و سلامت این دانش ­آموزان خواهد شد.

بر این اساس و جهت کمک به کاهش مشکلات دانش ­آموزان این مدارس بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی از ابتدای مهرماه سال 97 علاوه بر طرح «نسیم مهر» طرح «حبیب» را با هدف تأمین بخشی از هزینه تغذیه دانش­آموزان نیازمندی که در مدارس شبانه‌ روزی تحصیل می‌نمایند، به اجرا درآورده است.
طرح «حبیب» در نظر دارد با الهام از سنت والای میهمانی، برای هر دانش‌آموز به‌عنوان «میهمان»، حامی یا حامیانی به‌عنوان «میزبان» بیابد. بدین ترتیب افراد حامی یا به عبارتی «میزبان»، با «میهمان» کردن دانش‌آموزان، می‌توانند کمک شایانی برای حل مشکل تغذیه مدارس شبانه‌ روزی نمایند.
با توجه به اين­كه ممکن است پرداخت کامل مبلغ حمايتي برای هر «میهمان» برای یک سال تحصیلی در توان یک «میزبان» نباشد، اين امكان مهيا است كه «میزبان» بخشي از هزینه‌ های تغذیه «میهمان» را تقبل نمايد.
بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی امیدوار است با پهن شدن این سفره و برگزاری میهمانی بزرگ، دیگر دغدغه هیچ دانش‌آموزی معطوف به تغذیه نشود و دانش­ آموزان خود را مشغول به تحصیل نمایند تا نیرویی متخصص برای توسعه بشاگرد شوند و محرومیت و مشکلات این منطقه را به دست خود رفع نمایند. ان‌شاءالله

جزئیات اجرای طرح «حبیب» در سال تحصیلی 97-98

شهرستان بشاگرد درمجموع 18 مدرسه شبانه‌روزی در مقطع متوسطه دوره اول و دوم دارد که از این تعداد 13 مدرسه با 947 نفر دانش‌آموز نیازمند حمایت مالی جهت تأمین مواد غذایی دانش‌آموزان هستند.
به‌طورمعمول کار مدارس شبانه‌ روزی در بشاگرد از صبح روز شنبه آغاز و تا ظهر روز چهارشنبه ادامه پیدا می‌کند و از ظهر چهارشنبه تا جمعه دانش ­آموزان برای دیدار با خانواده‌های خود مدارس را ترک می‌نمایند. البته برخی از دانش‌آموزانی که روستاهایشان از محل مدرسه فاصله زیادی دارد و یا مشکلاتی برای حمل‌ و نقلشان وجود دارد یک هفته در میان به منزل باز می‌گردند. طبعاً مدرسه برای این دسته از دانش­ آموزان می‌بایست تدارک غذا برای سایر روزهای هفته یعنی پنجشنبه و جمعه و شام روز چهارشنبه را نیز ببیند.
بخشی از هزینه مواد غذایی توسط آموزش‌ و پرورش تأمین می‌گردد و بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی نیز بخشی از مواد غذایی مورد نیاز را از محل نذورات مردمی (مانند قربانی و عقیقه، آرد برای طبخ نان) تأمین می‌نماید؛ بنابراين سرانه باقیمانده مورد نیاز به ازا هر نفر/ روز 6000 تومان و به‌طور متوسط هر وعده غذایی 2000 تومان برای سال تحــصیـلی 98-97 پیش‌بینــی می­‌گردد.
در تقویم آموزشی سال تحصیلی 98-97 با احتساب تعطیلی پنجشنبه و جمعه و نیز تعطیلات رسمی و روزهای بین­ التعطیلین (که عرفاً دانش­ آموزان و دبیران به مدرسه‌ های شبانه‌ روزی مراجعه نمی‌کنند) به­ صورت تقریبی 160 روز آموزشی وجود دارد. با احتساب سرانه 6000 تومان نفر/ روز و 160 روز آموزشی، سرانه کلی موردنیاز به ازای هر دانش‌آموز 960/000 تومان و با توجه به 947 نفر دانش‌آموز شاغل به تحصیل فعلی در مدارس شبانه‌روزی، کل بودجه موردنیاز حدود 909 میلیون تومان خواهد بود.
خیرین محترم می‌توانند «میزبانی» از یک یا چند دانش‌ آموز را برای هر تعداد وعده دلخواه (از 1 وعده تا 480 وعده برای هر دانش‌آموز) تقبل نمایند و هزینه‌های این میزبانی را به‌صورت نقد و یا اقساط از طریق سامانه‌ ای که به همین منظور طراحی گردیده است پرداخت نمایند.