راهنما

دانلود فایل های راهنما


سوال های عمومی


1- سامانه چیست؟

به نرم افزار جامعی که همه نیازهای کاربر در یک موضوع مشخص را برآورده کند سامانه می گویند.


2- سامانه پیام کوتاه چیست؟

به سامانه ای که به صورت تخصصی جهت ارسال، دریافت و مدیریت پیام کوتاه طراحی شده و ابزارهای ایجاد، ارسال، دریافت و تحلیل پیام کوتاه را در اختیار کاربر قرار می دهد، سامانه پیام کوتاه می گویند.


3- سامانه پیام رسان پی جو چگونه کار می کند؟

سامانه پی جو یک سامانه پیام کوتاه تحت وب است که از بستر اینترنت با مرکز سرویس پیامک (smsc) اپراتورهای تلفن همراه ارتباط برقرار کرده و از این مسیر پیام کوتاه را با سرعت بالا به شبکه های تلفن همراه ارسال و از آن ها دریافت می کند.


4- آیا برای استفاده از سامانه پیام رسان پی جو به سخت افزار خاصی نیاز است؟

خیر. برای استفاده از این سامانه کافی است از هر نقطه جهان به اینترنت متصل شده و به وسیله مرورگر آدرس www.payjoo.ir را فراخوانی کنید. حتا می‌توانید با تعریف شماره موبایل خود برای سامانه بدون اینترنت نیز از خدمات این سیستم بهره‌مند شوید.

 

5- چگونه می توان از سامانه پیام رسان پی جو استفاده کرد؟

برای استفاده از رسامانه پی جو به یک حساب کاربری نیاز است. به هر کاربر یک نام کاربری و رمز عبور اختصاص می‌یابد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند وارد پنل اختصاصی خود شود و اقدام به تهیه و ارسال پیامک نماید.

 

6- پیامک من با چه شماره ای ارسال می شود؟

به هر کاربر یک یا چند شماره پیامک مانند 30008561 اختصاص داده می شود که امکان ارسال و دریافت از همه اپراتورهای کشور را دارد.

 

7- شماره مجازی پیام کوتاه چیست؟

شماره های مجازی پیام کوتاه مخصوص ارسال و دریافت پیامک از بستر اینترنت هستند و باید به وسیله نرم افزار استفاده شوند. این شماره ها که در کشور ما با پیش شماره های 1000، 2000 و 3000 ارائه می شوند فاقد سیم کارت و سند هستند. شماره های مجازی از 5 رقمی تا 14 رقمی هستند و بر اساس تعداد ارقام قیمت های متفاوتی دارند. البته در شماره های 8 رقمی و کمتر میزان روان خوانی و رند بودن شماره تاثیر بسزایی در قیمت دارد.


8- چگونه در بعضی از پیامک های دریافتی به جای شماره یک کلمه انگلیسی قرار می گیرد؟

یکی از قابلیت های ارسال پیام کوتاه از بستر اینترنت قرار دادن یک کلمه انگلیسی به جای شماره ارسال است که "ارسال با نام تجاری" نام دارد.

 

9- نام تجاری چیست؟

کلمه انگلیسی که جایگزین شماره ارسال کننده می شود و حداکثر طول آن 11 کاراکتر است. امکان ارسال پیامک با نام تجاری فارسی تا کنون میسر نشده است.

 

10- ارسال با نام تجاری چه مزایا و معایبی دارد؟

نام تجاری روی مخاطبانی که می توانند انگلیسی بخوانند تاثیر گذار و مجذوب کننده است اما برای عموم چندان مطلوب نیست. نام تجاری امکان دریافت پیامک را ندارد و فقط برای ارسال قابل استفاده است. کلماتی که به عنوان نام تجاری درج می شوند یکتا نیستند یعنی هر کسی می تواند با نام یک برند یا شخص اقدام به ارسال پیامک کند.

 

11- آیا امکان دارد پیامک ها با شماره موبایل کاربر ارسال شود؟

خیر. پیش شماره های تعریف شده فعلی 1000 و 2000 و 3000 هستند نهایتاً شماره تلفن همراه کاربر در ادامه این پیش شماره ها قرار می گیرد به عنوان مثال 10009123456789

 

12- مودم GSM چیست؟

مودم GSM قطعه ای سخت افزاری است که یک یا چند سیم کارت درون آن قرار می گیرد و به صورت اکسترنال از طریق پورت serial یا USB به کامپیوتر متصل می شود. مودم GSM در واقع موبایلی صنعتی است و از طریق سیم کارت و نرم افزاری که روی کامپیوتر نصب می شود با شبکه تلفن همراه ارتباط برقرار می کند.

 

13- ارسال پیام کوتاه با مودم GSM چگونه است؟

نرم افزارهایی برای ارسال پیام کوتاه از طریق مودم GSM وجود دارند که امکان ارسال پیامک را به صورت محدود فراهم می‌کنند. البته استفاده از مودم GSM تقریباً منسوخ شده است زیرا تلفن‌های همراه جدید قابلیت‌هایی به مراتب بهتر و پیشرفته‌تر از مودم‌های GSM و نرم افزارهای ارسال پیامک از طریق GSM دارند.

 

14-سامانه پیام رسان پی جو چه تفاوت هایی با مودم GSM دارد؟

  • سامانه پی جو از هر نقطه جهان در دسترس است و ارسال پیامک از طریق آن حتی به کامپیوتر نیاز ندارد اما مودم GSM و نرم‌افزار آن باید روی یک کامپیوتر خاص نصب شود از این رو استفاده از مودم GSM کاربر خود را فقط به یک کامپیوتر خاص محدود می‌کند. روشن است که با قطع برق یا بروز مشکل در سیستم عامل کار مودم مختل خواهد شد.
  • سامانه پی جو هیچگاه خاموش نمی شود و از کار باز نمی ایستد اما برای استفاده از مودم GSM یک سیم کارت فعال، یک کامپیوتر همیشه روشن و نرم‌افزار در حال اجرا نیاز است.
  • در سامانه پی جو، پیام‌ها با شماره‌های مجازی ارسال می شوند در حالی که در ارسال با مودم GSM پیام‌ها از طریق سیم کارت ارسال می شوند و در گوشی مخاطب یک شماره تلفن همراه به عنوان فرستنده دیده می شود.
  • متوسط سرعت ارسال پیام کوتاه در سامانه پی جو، 20 پیامک در ثانیه است اما در ارسال با مودم GSM در بهترین حالت 6 پیام در دقیقه ارسال می‌شود. در یک مقایسه ساده کاربران عادی سامانه پی جو می‌توانند 72000 پیامک در ساعت ارسال کنند در حالیکه حداکثر تعداد ارسال ممکن با مودم GSM فقط 300 پیامک در ساعت است.
  • تعداد کل ارسال در سامانه پی جو هیچ محدودیتی ندارد اما در ارسال پیام کوتاه با مودم GSM محدودیت‌های اعمال شده روی سیم کارت‌ها که توسط اپراتورهای تلفن همراه اعمال شده حداکثر تعداد مجاز را به 2500 پیام کوتاه در 24 ساعت محدود می‌کند و پس از ارسال تعداد مذکور سیم کارت تا روز بعدی قفل خواهد شد. این محدودیت جهت مدیریت ترافیک شبکه تلفن همراه اعمال شده است در حالی که در ارسال از بستر اینترنت ترافیکی به شبکه تحمیل نمی‌شود. اساساً ارائه خدمات ارسال پیامک از طریق اینترنت به منظور ارسال انبوه با سرعت بالا بدون ایجاد ترافیک روی شبکه‌های تلفن همراه صورت می گیرد.
  • در سامانه پی جو ابزارهای مختلفی برای مدیریت ارسال و دریافت پیام کوتاه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد اما مودم GSM نهایتاً توان ارسال به صورت محدود دارد و دریافت‌های انبوه به وسیله آن امکانپذیر نیست. به عنوان مثال ساده از قابلیت های ضروری برای ارسال پیام کوتاه ابزار ارسال زمان بندی شده پیام کوتاه است. در سامانه پی جو می‌توان تاریخ، ساعت و دقیقه ارسال پیامک را تعیین کرد تا سامانه در زمان مقرر پیام‌ها را ارسال نماید اما با استفاده از مودم GSM انجام چنین کاری به سختی امکانپذیر است.
  • اطلاعات کاربر نظیر شماره‌های مخاطبان، پیام‌های ارسالی، دریافتی و گزارش‌های ارسال به طور نامحدود در سامانه پی جو ذخیره می‌شود و در هر زمان قابل فراخوانی است اما در استفاده از مودم GSM با تعویض سیستم عامل یا با از بین رفتن اطلاعات هارد دیسک کلیه اطلاعات کاربر از بین خواهد رفت.
  • سامانه پی جو به طور مستمر به روز رسانی می‌شود و مشکلات احتمالی به سرعت رفع می‌شود اما در استفاده از مودم GSM نه تنها به روز رسانی وجود ندارد بلکه مشکلات سخت‌افزاری خود مودم، عدم تطبیق آن با سیستم عامل‌های مختلف، عدم به روز رسانی نرم افزار ارسال پیامک یا سازگار نبودن آن با سیستم عامل‌های جدید بسیار آزار دهنده خواهد بود.
  • در سامانه پی جو پشتیبانی از کاربران و یاری آنان در استفاده از سامانه امری جاری و مداوم است در حالی که پس از خرید مودم GSM و نرم افزار مربوط به آن هیچ کس پاسخگوی مشکلات کاربر نخواهد بود.

15- آیا تعرفه ارسال پیام کوتاه در سامانه پیام رسان پی جو با ارسال از طریق مودم GSM تفاوت دارد؟

بله. هزینه ارسال پیام کوتاه در سامانه پی جو بر اساس سرویس کاربران متفاوت است و در برخی موارد از ارسال با مودم ارزان‌تر نیز هست.

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی است.

www.knti.ir