سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

در این قسمت مجموعه مواردی را ملاحظه می نمایید که در روستاهای کشورمان وجود دارند و در نوع خود دارای درجه ی اولین می باشند.

این اطلاعات توسط این مجموعه دریافت شده است و صحت و سقم آن ها توسط منابعی که در زیر هر یک درج شده است تایید می شود.  چاپ        ارسال به دوست

بزرگ ترین گنبد نمکی در ایران

گنبد نمکی دشتی، بزرگ ترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید و وسعت آن در حدود سه هزار و 666 هکتار است. گنبد نمكی دشتی در استان بوشهر و در نزدیكی روستای گنخك و در فاصله ی 144 كیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و 64 كیلومتری شهر خورموج قرار دارد و بزرگترین و زیباترین گنبد نمكی جهان به شمار می آید. وسعت گنبد در حدود 3666 هكتار بوده و ارتفاع قله ی آن 1490 متر از سطح دریا می باشد و حداقل ارتفاع آن از  سطح دریا نیز 70 متر است. تشكیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده و از شمت غرب به روستای گنخك و رسوتای جاشك كشیده شده و از شمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد از سمت شرقی از فاصله 3 كیلومتری بعد از روستای گنخك از طریق جاده خاكی معدن قدیمی سنگ نمك كه در منطقه فعالیت می كرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای كردلان جاده ی خاكی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای كوهپایه های گنبد برسیم.

موقعیت های گردشگری گنبد نمكی دشتی

1- آبشارهای نمكی

آبشارهای طبیعی كه در مسیر طبیعی آب راه های گنبد و در كوهپایه های پایین دست به شكل های مختلف و در اندازه های متفاوت زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است و در فصل گرم به واسطه تبخیر زیاد آب بلورهای نمكی ضخیمی در مسیر آبشارها ایجاد كرده كه با لغزش آب بر روی بلورهای نمكی و تابش آفتاب منظره ای شگرف و زیبا ایجاد نموده است.

 2- غارهای نمكی

یكی دیگر از جاذبه های گردشگری گنبد وجود غارهای نمكی فراوان كه با انحلال رسوبات نمكی و معدن ایجاد شده و در درون غارها بلورهای زیبا به صورت استلاگمیت و استلاگتیت یا همان قندیل با اشكال متفاوت می باشد. قندیل ها به اشكال متفاوت به قدری زیبا تشكیل گشته اند كه اغلب غارها با استفاده از اشكال همین قندیلها نامگذاری شده اند. مثلا در غار انگوری كه در درون آن قندیل های فراوان به صورت خوشه های انگور از سقف و دیواره ی غار آویزان شده اند كه شما هنگام حضور در این غار گویی به یك تاكستان پر بار پا گذاشته اید. یا غار شاخه نبات كه وجود قندیل های سفید و یك دست كه به صورت شاخه ای از سقف غار آویزان می باشند نظر هر بیننده ای را به خود جلب می كنند. غار سد نمكی یا غار پنجه عقاب نیز به همین صورت می باشند.تعدد غارها به قدری زیاد است كه نامگذاری بعضی از غارها را سخت كرده است و طول غارها از غارهای كوچك 30 تا 50 متری تا غارهای 300 متری و 500 متری و بزرگترین آنها تا 1500 متری نیز می باشد كه به غار پلكانی معروف شده است.

3-  نمكچالها و یخچالهای نمكی

یخچالهای نمكی از جاذبه های خاص گنبد نمكی دشتی می باشند كه در سطح شیب دار د حركت ثقلی توده های نمك و در جهت شیب گنبد و به صورت پلكانی تشكیل شده اند و در سطح خود با اشكالی زیبا رنگهای متحیرانه را به وجود آورده اند كه چشم نوازی می كند و به دلیل اینكه به یخچالهای یخی شبیه بوده اند به این نام نامیده شده اند. نمك چالها را نیز باید از جاذبه های گنبد نمكی دشتی دانست. چاله های بزرگ و كوچكی كه در مسیر آبهای روان و چشمه های نمكی ایجاد شده و با تبخیر آب آنها اشكال مختلف نمكی در كف این چاله ها چونان الماس می درخشند.

4- تخت دیو یا دودكش جن

تخت دیو یا دود كش جن نیز یكی دیگر از جاذبه های گنبد نمكی دشتی می باشد كه به دلیل اختلاف در میزان فرسایش سنگها و به صورت ستونهای كوچك و بزرگی بر روی گنبد خودنمایی می كنند كه بعضا به خاطر شكلشان نامگذاری هم شده اند. مثلا ستون انگشت خدا یا كلاه به سر را می توان از این جمله دانست. ستون ها همانند نگهبانانی استوار و همیشگی برای گنبد محسوب می شوند.

5-  دره گل كلم

می توان شگفت انگیزترین بخش گنبد را این دره زیبا و منحصر به فرد دانست. دره ای كه سطح آن یكدست با نمكی كه به صورت گل كلم در آمده فرش شده است. نمك ها به صورت غنچه هایی كنار هم باز شده و به صورت كاملا زیبایی در آمده اند.

گویی كه در آنجا نمك گل كرده و شكوفه داده است. وجود چشمه های نمكی و روان بودن آب آنها با صدای بسیار ملایم و دیواره های زیبا رنگ دره، به دره زیبایی بیشتری می بخشد.

منبع: http://gardeshdust.blogfa.com/post-113.aspx


١٢:١٩ - يکشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩١    /    شماره : ١٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٠٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
سایت های مرتبط
ffddf
ffddf
نهاده های کشاورزی
اوقات شرعی روستاها
---
 © roostanet.ir. All rights reserved.