در حال بارگذاری ...
 • طرح های حمایتی

  بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی علاوه بر فعالیت های عمرانی عام المنفعه طرح های حمایتی متنوعی را نیز در مناطق محروم به اجرا در می آورد که عمده مخاطبین این طرح ها خانواده های ایتام، افراد بد سرپرست، افراد ار کار افتاده و معلول و نیز عموم کودکان و نوجوانان در روستاهای هدف فعالیت این بنیاد می باشند. این طرح ها در شاخه های متنوعی به اجرا در می آیند که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

  سیاست راهبردی بنیاد در مناطق محروم کشور و خصوصا در شهرستان بشاگرد، ایجاد شغل و از بین بردن وابستگی اقتصادی اهالی این مناطق به کمک های حمایتی و امدادی است و در این راستا فعالیت های انجام شده بر به وجود آمدن فرصت های شغلی جدید در این مناطق تاکید داشته است. اما به هر حال در این مناطق افرادی وجود دارند که به دلایل متعدد قادر به انجام کار نیستند و عملا در معیشت روزانه خویش نیز وابسته به کمک های نهادها و سازمان های امدادی و خیریه می باشند. ایتام بی سرپرست و بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار فاقد شغل، کهنسالان از کار افتاده، معلولانی که قادر به کار نیستند و افرادی از این قبیل در زمره گروه هایی هستند که بنیاد در قالب طرح اکرام بخشی از مایحتاج عمومی آن ها را تامین می نماید. تاکنون با حمایت خیرین و تعدادی از شرکتهای تولیدی اقلام ذیل در میان مددجویان تحت پوشش توزیع شده است:
            1- توزیع مواد غذایی شامل برنج ، روغن، حبوبات و.... 115 تن
            2- توزیع آرد و نان در مجموع 175 تن (در قالب طرح هزینه کفاره روزه)
            3- توزیع مواد شوینده و پاک کننده در مدارس و نیز میان مدد جویان 23 تن
            4- توزیع بیش از 3430 دست لباس در مدارس و میان مددجویان

   

   

  اکرام اکرام

   

  با توجه به وضعیت نامطلوب بهداشتی در برخی از مناطق هدف فعالیت این بنیاد از سالهای گذشته طرحی تحت عنوان بهیار (بهداشت یاران روستا) در این مناطق توسط بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی به اجرا درآمده است و در قالب این طرح خدمات زیر را در مناطق محروم کشور ارائه نموده است:
         1- توزیع اقلام بهداشتی (مسواک، خمیردندان، صابون، حوله، ناخن گیر)
         2- کمک به احداث سرویس بهداشتی و حمام
         3- جمع آوری داروهای مازاد از تهران و انتقال به مراکز درمانی مناطق محروم
         4- کمک به جمع آوری بهداشتی زباله از سطح روستاها
         5- برگزاری کارگاه های بهداشت و تنظیم خانواده

   

   
   

  با توجه به اهداف بنیاد در مناطق محروم که مبتنی بر ایجاد روحیه خودباوری در مردم بومی منطقه و کمک به توسعه و رشد زیر ساخت های کلان در منطقه می باشد توسعه ی آموزشی و تحصیلی در این منطقه جزء برنامه های مهم و ارزشمند این بنیاد در منطقه محروم بشاگرد محسوب می گردد. با توجه به تلاش ها و حمایت های انجام شده در حوزه زنگیگ بشاگرد بسیاری از فارغ التحصیلان مدارس منطقه توانسته اند به مراکز دانشگاهی راه پیدا کنند که امید است در آینده نزدیک با اتمام تحصیل این افراد و مشغول به کار شدن آن ها در مدارس منطقه، شاهد رشد و شکوفایی علمی و فرهنگی در منطقه باشیم.
  در راستای اهداف ذکر شده، بنیاد طرحی تحت عنوان "نسیم مهر" برای حمایت مادی و معنوی از دانش آموزان و مربیان مناطق محروم راه اندازی نموده است. در این طرح تاکنون اقدامات زیر در مناطق محروم و بویژه در شهرستان بشاگرد به اجرا درآمده است:
         1- احداث بیست و یک فضای آموزشی جهت بهبود شرایط تحصیلی دانش آموزان
         2- توزیع مکرر لوازم التحریر میان 2500 دانش آموز تحت پوشش در مجموع به ارزش 154 میلیون تومان
         3- توزیع کتب کمک آموزشی و تجهیز کتابخانه مدارس این مناطق
         4- برگزاری دوره ها و آزمونهای علمی توان افزایی میان دانش آموزان
         5- برگزاری دوره های ضمن خدمت و توان افزایی دبیران این مناطق

   

     
   

   

  در کنار اجرای طرح های مددکاری و حمایتی از جمله اقداماتی که این بنیاد نسبت به اجرای آن اهتمام ویژه ای دارد ایجاد اشتغال برای ساکنین روستاهای هدف و به ویژه اشتغال پایدار ویژه جوانان می باشد.
  نبود آب و خاک مناسب و اقلیم گرم و خشک مناطق هدف بنیاد و به ویژه منطقه بشاگرد باعث شده است امکان راه اندازی بسیاری از فرصت های شغلی که به طور معمول در روستاهای کشور وجود دارد در این مناطق وجود نداشته باشد. از این رو روستاییان به ناچار به دنبال اشتغال در حوزه خدمات هستند که در این بخش نیز به دلیل کمبود سرمایه معمولا کمتر افرادی می توانند مستقلا و بدون حمایت نهادهای امدادی کسب و پیشه جدیدی را راه اندازی نمایند.
  بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی از ابتدای شروع فعالیت های خود در این مناطق تلاش نموده است فعالیت های خود را معطوف به ایجاد منابع درآمدی برای روستاییان بنماید و تا کنون برای انجام این مهم اقدامات زیر را به انجام رسانده است:
  1- تاکید بر به کار گیری نیروهای بومی در اجرای پروژه های عمرانی بنیاد
  2- اعطاء وام های قرض الحسنه بدون سود و کارمزد جهت ایجاد اشتغال
  3- ایجاد کارگاه قالیبافی و فراهم نمودن زمینه فروش فرش های بافته شده
  4- احداث ساختمان های تجاری روستایی برای ایجاد اشتغال های کوچک
  5- احداث یک باب نانوایی و تجهیز آن جهت ایجاد اشتغال و نیز تامین نان موردنیاز اهالی شهرک مطهر بشاگرد

   

   

   

  یکی دیگر از اقدامات بنیاد فراهم کردن شرایط ازدواج آسان جوانان در مناطق محروم می باشد. در عمده این مناطق با تامین حداقل نیازهای شروع یک زندگی مشترک می توان زمینه ازدواج جوانان را فراهم نمود. از این رو بنیاد با حمایت خیرین و به صورت نوبه ای جهیزیه مورد نیاز خانواده های تحت پوشش خود را فراهم می نماید.
  این جهیزیه در اختیار دختران بی سرپرست و یا بدسرپرست، افراد معلول یا کم توان تحت پوشش این بنیاد قرار می گیرد.
  ارزش ریالی جهیزیه اهدایی به هر خانواده در سال 95 معادل سی میلیون ریال می باشد.

   

   

   

  صندوق اندوخته طوبی با هدف ترویج سنت قرض الحسنه و تامین نیازمندی های اعضاء صندوق و همچنین اعطاء وام های قرض الحسنه به افراد نیازمند به ویژه در مناطق محروم روستایی کشور در دی ماه 1392 توسط بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی تهران راه اندازی گردیده است.
  این صندوق با جذب منابع مالی مختلف زمینه ای مناسب جهت اعطای تسهیلات کوتاه مدت و بلندمدت به اعضاء صندوق و نیز افراد بی بضاعت فراهم می نماید. عمده منابع تامین سرمایه این صندوق عبارتند از: سرمایه گذاری مستقیم بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی تهران، مجتمع فرهنگی آموزشی خواجه نصیرالدین طوسی، خیرینی که به صورت هبه یا سپرده های کوتاه مدت و بلندمدت در امر ارائه تسهیلات به محرومین مشارکت دارند و نیز عموم افرادی که تمایل به عضویت در این صندوق و دریافت تسهیلات دارند.
  برای ورود به سامانه صندوق طوبی
  اینجا کلیک کنید.

  از خصوصیات مشترک بسیاری از هموطنان، روحیه از خود گذشتگی و میل به کمک به دیگران است. مردم ما معمولا از هر فرصتی برای کمک به همنوعان خود بهره می برند؛ کمک به زلزله زدگان و سیل زدگان، حضور در جشن نیکوکاری و عاطفه ها و ... گوشه ای از عرصه هایی است که خیرین در آن مشارکت می نمایند و بی شک اگر معرفی کامل و مبسوطی از زمینه هایی که امکان ورود خیرین در آن وجود دارد ارائه گردد خیرین بسیاری حاضر به مشارکت در آن ها خواهند بود.
  بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی نیز جهت آشنایی خیرین با مناطق محروم و مشکلات موجود، زمینه های سفر و بازدید آن ها را از این مناطق فراهم می آورد.

   


   

  معمولا هموطنان گرامی علاقمندند نذورات قربانی و عقیقه خود را در میان نیازمندان توزیع نمایند اما معمولا شناسایی این افراد برای خیرین و رساندن نذورات به دست آنان امری مشکل است. اما بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی از بدو شروع فعالیت های خود این امکان را فراهم نموده است که عموم خیرین مبلغ نذورات خود را در اختیار بنیاد قرار دهند و بنیاد نیز از طریق نمایندگان خود در مناطق محروم قربانی و عقیقه های انجام شده را در میان نیازمندان توزیع می نماید.
  همچنین برای اطلاع خیرین از صحت فرآیند انجام قربانی تصاویر قربانی مربوطه در اختیار خیرین محترم قرار خواهد گرفت.
  شما می توانید از طریق صفحه
  پرداخت کمک آنلاین سفارشات قربانی و عقیقه خود را به این بنیاد اعلام فرمایید.

   


 • پروانه فعالیت